26/09/19

Mød Sofie som stiller op til Endometriose Foreningens bestyrelse på generalforsamlingen den 5/10

”Mit navn er Sofie de Bretteville Olsen.
Jeg er 18 år gammel og er på nuværende tidspunkt i gang med at færdiggøre mit gymnasium. 
Ved siden af min skole, arbejder jeg med at udvikle politik på forskellige områder for Socialdemokratiet.


Jeg har valgt at stille mig til rådighed som bestyrelsesmedlem i Endometriose Foreningen fordi jeg har et enormt ønske om, at skabe bedre vilkår og muligheder for kvinder (særligt unge piger) med endometriose. 


Jeg selv, fik konstateret Endometriose i det forgangne forår, og har døjet med voldsomme smerter siden jeg blev forplantningsdygtig. 

Efter at have fået konstateret endometriose, meldte jeg mig hurtigt ind i foreningen, og blev sidenhen opmærksom på, at det rent faktisk er muligt at lave konkret arbejde i foreningen, og være med til at udvikle den og udbrede viden om endometriose, så flere kvinder, kan få en bedre hverdag.


Jeg vil arbejde på, at få flere kvinder aktiveret i vores forening gennem mere medlemskontakt samt være med til at udbrede viden
 om endometriose, så flere kan få hjælp før, og færre går og føler sig forkerte.”


Mange hilsner
Sofie