25/03/18

Invitation til endo-workshop KUN FOR MEDLEMMER

Invitation til Endo-workshop

Endometriose Foreningen har søsat et nyt projekt, som vi har valgt at kalde endo-workshops. Vi fik ideen efter det sidste årsmøde i København, hvor I havde mulighed for at deltage i forskellige workshops. Efter at vi fik mange positive tilbagemeldinger fra årsmødet, bestemte vi os for, at vi gerne ville give foreningens medlemmer større mulighed for at udvide sin viden om endometriose, få redskaber til at tackle eventuelle udfordringer og få større indflydelse på, hvordan man lever det gode liv med endometriose.
Emnet for vores første workshop er fertilitet.
Går du med tanker om at skulle begynde i fertilitetsbehandling, eller er du måske allerede i gang, har du her mulighed for at møde andre, der står i samme situation og formentlig kender til alle de tanker og følelsesmæssige rutsjeture, fertilitetsbehandling kan føre med sig.
Vi er så heldige at have Tina Sandager, der er forfatter til bogen ’Hvornår bliver det vores tur?’ med til vores workshop. Tina Sandager har en mangeårige baggrund som fertilitetssygeplejerske og er nu privat praktiserende psykoterapeut. Hun vil dele ud af sin viden og erfaring omkring de psykosociale konsekvenser af barnløshed og fertilitetsbehandling. Tina har hjulpet flere end 300 kvinder, mænd og par med at tackle de udfordringer, der barnløshed og fertilitetsbehandling kan medføre.
Du kan læse mere om Tina her: www.tinasandager.dk.
Workshoppen er gratis og kun for foreningens medlemmer. Hvert medlem er velkommen til at tage en partner med til arrangementet.

Tid: Torsdag d. 3. maj 2018 kl. 18:30-20:30
Sted: Sofias Hus · Godthåbsvej 6A · 2000 Frederiksberg
Forplejning: Kaffe, the og et stykke frugt pr. deltager
Tilmelding: Send en e-mail til ulrik@endo.dk med navn på dig (og din partner). Deadline for tilmelding er tirsdag den 17. april 2018
OBS: Endometriose Foreningen forbeholder sig muligheden for at aflyse arrangementet, hvis der er mindre end 15 deltagere tilmeldt.

Når du kontakter os via denne formular, gemmer vi oplysningerne om dit navn og din e-mail adresse, indtil behandlingen af din henvendelse er afsluttet hos os. For din egen sikkerheds skyld anbefaler vi, at du ikke anfører følsomme personoplysninger i besked feltet. Såfremt du alligevel måtte gøre det, vil sådanne  oplysninger blive slettet straks efter modtagelsen hos os.